December 18, 2011

The Ladybug Family..

Hi dear friends,
This time I made crochet ladybug family for my wall. I think they are pretty..

The photo frame on the ladybug family is a recycled object. I made a photo frame from an old bamboo placemat. The placemat was so old that I attached a photo collage of me and my daughter. And It became a photo frame.
Both of them are on my wall. I think they are very decorative..
6 comments:

 1. My dear friend so so thank you very much for your comments. It is very nice to see you in my blog. Thank you. Best wishes..

  ReplyDelete
 2. İade-i ziyarete geldim. O yan taraftaki pekinez senin mi, bende de var bi tane, ismi zeytin. Özendim bak şimdi, ben de koyayım resmini,uğur böceklerine de bayıldım, ellerine sağlık, sevgiler:)

  ReplyDelete
 3. Hoşgeldin hoşgeldin Bahar.
  Çok teşekkür ederim. Pekingese oğluşum aslında kızımın köpişi. Adı Otis. Pek bir sakindir aynen resimde gördüğün gibi. Kız köpişimiz foxy. Şu an hamile. Bakalım kısmetse yılbaşı sonrası doğumu var. Kedişimin adı da mestan. Siz de benim gibi hayvanseversiniz daha da çok mutlu oldum şimdi. Bu güzel canlar olmadan bir hayat düşünemiyorum.
  Senin köpişin de pekingese mi. Mükemmel söz dinliyor bu cins köpekler. Terriere ler gibi huysuz olmuyorlar.
  Sana çok teşekkür ediyorum o cici köpişinin de burnundan öpüyorum. Çok çok selam ve sevgilerimle

  ReplyDelete
 4. Your ladybugs are great! Also nice pictures of you and your daughter. Have a good week!

  ReplyDelete
 5. Dear Lynne
  thank you very much for your good comment. These works are so amateur. When I look your blog all your works are wonderful and very proffessional. But every good comment makes me happy and I am trying to make better works to be better. Thank you and best wishes..

  ReplyDelete